yazı
gezi
şehrim İstanbul
yemek
bizim Ege
Sadık Usta ve Fokai Balık Restoran
11-08-2014
 
gezi
 - yeme içme

Fokai Balık Restoran'ı sanıyorum Foça’ya üçüncü gidişimizde ancak keşfedebilmiştik. Oysa Sadık Başyiğit’in işletmesi olan Fokai Foça’nın en eski balık lokantalarından biri… “Kaliteli mezeyi, taze balığı nerede yeriz?” diye kime sorsak ilk zamanlar, herkes bize meydanda balıkçı kayıklarının sıralandığı Küçük Deniz Limanı’ndaki sıra sıra lokantalardan birini öneriyordu.

 

Dürtüsel bir şey olabilir, turist balık yiyecekse mutlaka deniz kenarına yönlendirilmeli düşüncesi… Bizim içinse önemli olan ortamın ve yemeklerin kalitesi. Hele de söz konusu olan Foça gibi her an denize dokunabilen bir belde ise, tamam deniz kenarında yemek ayrı keyif, ama birincil koşul da değil…

Bu kısmı neden bu kadar uzun uzadıya çözümlemeye çalıştığımı merak ederseniz, sebebini söyleyeyim. Onca tandığımız içinde bize en baştan Sadık Usta’nın lokantasının önerilmemesinin yegane nedeni lokantanın konumunun denizden biraz yüksekte olması olabilir. Başka hiçbir mantıklı açıklama getiremem.

Foça’yı üçüncü ziyaretimizde, ayrılmadan önceki son gün, Athena Sunağı’nın devamındaki rüzgarlı yoldan yürüyerek Beş Kapılar’a varmıştık. Buradan devam edip, Büyük Deniz’e geçecektik. Ancak o sırada sol tarafta, az yukarıdaki taş konaklara uzandığı izlenimini veren bir merdivene rastladık. Şansımızı deneyip, kısa merdiveni tırmandık. Vardığımız düzlükte karşımıza çıktı işte Sadık Usta’nın Fokai Balık Restoran’ı…

Masaları, örtüleri mütevazı ve sade bu alanın kendine has bir duruşu vardı, göze çarpan. Yine şansımıza güvenip, setteki masalardan birine yerleştik. Güler yüzlü bir şef garson karşılamıştı bizi. Henüz güneşin batmadığı, dolayısıyla Foça’da akşam sofraları için vaktin gelmediği bir zaman diliminde oradaydık. Bu nedenle masalar boştu. Güleryüzlü şef garsonun da yardımıyla mezelerimizi seçmiştik. Tazecik bir miktar balık, yalın ve lezzetli mezeler ve o güne dek yediğim en çıtırtılı, mis kokulu salata şeneltmişti masamızı.

O tarihten sonra beş sene boyunca ne zaman Foça’ya gitsek ve dışarıda balık yemek istesek Sadık Usta’nın lokantasına gittik. Başka yerde ağzımıza balık sürmedik desek yeridir. Bahsini geçirdiğim şef garson Bülent arkadaşımız oldu. Daha sonra kadroya bir arkadaş daha katıldı, Tugay… Hepsi, istisnasız güleryüzlü, hızlı, işini severek yapan insanlar. Izgaranın başındaki usta da mezeleri hazırlayanlar da özenli… Lezzetleri abartmadan incelten bir yanları var. Mekanın o kendine has yalınlığı yansıyor yenilenlere.

Sadık Usta ise ayrı bir anlatı konusu… Açıkçası Foça’ya her gidişimizde onu görmek beni mutlu ediyor. İstanbul’un eski meyhanecilerinin babacan portresine sahip gibi gelir bana… Konuklarını hürmetle karşılar, bu lokantayı seçenler de genelde Sadık ustayı tanıyan ve ona saygı duyan insanlardır. Her konukla mutlaka ilgilenir ve her masaya mutlaka kendi eliyle bir mezeyi servis eder. Bu manzarayı izlemek çok keyif verir bana. Özellikle bir seferinde, bir masa boşaldıktan sonra komiye "geç karşıma evladım" deyip, masanın bir ucuna yapışıp mekanı düzelttiğine şahit olmuştum. Restoran hiyerarşisinin bu iki ucunun birinde onurlandırma, birinde hürmet vardı. Nasıl da özlenen eylemler... Oğlu Egemen de babasının izinde, içten bir işletmeci olma yolunda ilerliyor; bu da ayrıca sevindirici.

Lokantaya girecek balığı sabahları mezatta kendi seçecek kadar titiz olan Sadık Usta, yeni öğrendik ki kırmızı et seçiminde de başarılı. Geçtiğimiz yılbaşı, yeni yıl kutlamasını Foça’da yapmak istemiştik. Tabii yılbaşı yemeğini Fokai’de yedik. Sonra bir akşam daha yemeğe gittik, ama canımız balık istemedi. Ne yapsak, meze mi yesek derken, Sadık Usta “ben size birer bonfile hazırlatayım” dedi. O an aklıma geldi, dört sene önce bir sefer, tam dönüş günümüzden önceki akşam yine Fokai’deydik ve midem biraz hassas olduğu için o akşam et schnitzel istemiştim. Balık lokantasında yemeği ummayacağınız denli başarılı bir schnitzel sunmuşlardı o gün. Bu sefer de bonfile, son zamanda yediğimiz en yumuşak ve kekik kokulu bonfile olmuştu.

Anlayacağınız biz Foça’da en çok Fokai Balık’ı severiz ve bir tek orada yemek yeriz. Beraberimizde Foça’ya sürüklediğimiz tüm dostlarımızla orada keyifli anılar biriktirmişizdir. Hatta ikinci evlilik yıl dönümümüzü de orada kutlamışızdır, kucağımızda üç ayını yeni doldurmuş Ege ile… Çoğundan fotoğraf karelerini, bu yazının albümünde görebilirsiniz... Bizim Foça sevdamızdan etkilenip de Foça’ya gezmeye gitmeye karar veren tüm arkadaşlarımızı da Sadık Usta’ya göndeririz hep… Çünkü biliriz ki o gün deprem gibi büyük bir aksilik olmadıkça, Fokai’de kötü sürprizle karşılaşılmaz…

En sevdiğim mezeleri bol kırmızı soğanlı fava, közlenmiş patlıcan, ahtapot salatası ve kalamar tavadır. Şakşuka zaten her zaman sevilir, malum… Mevsimin otlarını da güzel kotarırlar burada. Cibes ve zamanıysa turpotu mutlaka denenmeli. Bir “mutlaka deneyin” diyeceğim şey de kalamar dolması olacak… Ufakça, yumuşak kalamarların içi biraz karides ve tadı çok baskın olmayan peynirle doludur. Azıcık da dereotu ama o dereotu bu kadar mı yakışır?! Balık, mevsimin balığından tercih edilir elbet. Makul fiyatlarla karşılaşacağınızı da anımsayın. Yalnızca yaz ortası, av yasağı nedeniyle elbette çoğu balık fiyatı epey yüksek olur. Bunu da unutmamak gerek… Her istisnanın bedeli oluyor… İster buz gibi bardakta buz gibi bira, ister önceden soğutulmuş bir şişe beyaz şarap, ama bencileyinler için illa ki rakı… Hiçbirini içmem derseniz de olur; ortamın kendi yalın keyfi, zaten yeterli gelir…

Uzun lafın kısası, olur da yolunuz Foça’ya düşerse, yoldan geçene sorsanız herkes Sadık Usta’yı tanır bilir sayar, ancak turist görüp sizi, “Fokai’ye gidin” demek yerine deniz kenarındaki iç içe ve kalabalık lokantalardan birine gönderirler. Siz beni dinleyin; Foça’nın hafif kalbur üstü yerlilerinin ve beldedeki tek İngiliz Kulübü olan tatil köyünün yabancı konuklarının tercih ettiği Fokai’ye gidin. Haftasonu için önceden arayıp, yer ayırtmanız gerekebilir. “Ege’nin halasıyım, teyzesiyim, dayısıyım, amcasıyım” gibi referanslara ihtiyacınız olmaz, ama hani bir yakınlık kurmak isterseniz, her yerde olduğu gibi Fokai’de de bizim oğlan Ege çok sevilir. Aklınızda olsun : )

Bir de not düşeyim: Eğer Foça'da tatil niyetiniz varsa ve araştırma yaparken bu yazıya rastlamışsanız, Foça'da neler yapılır neler yapılmaz detay içeren bir diğer yazımı da okumanızı önerebilirim...

Her şey iyi güzel, fiyatlardan haber ver denilir elbet bunca lafın üstüne…

 

Kalem kalem sayamam fiyatları, ancak fikir verecek bir liste yazayım size aşağıya:

 

1 porsiyon midye tava

1 porsiyon kalamar tava

1 porsiyon sigara böreği

1 porsiyon fava

1 porsiyon yoğurtlu patlıcan salatası

2 adet kalamar dolması

1 büyük salata

½ kg barbun(ya balığı)

2 duble rakı

2 şişe soda 

1 porsiyon kavun için toplam 120 TL’lik bir fatura ödedik. (Temmuz 2014 fiyatıdır.)

 

 

Ege
Eski Foça
İzmir
ustalar
mezeler
balık lokantaları
« Önceki
 
Sonraki »
Yazı albümü
Yorumlar
Basak 15.08.2014 06:29
Oyoyoy! Vayvayvay! Yarasiiiin, caniniza degsin, bana da bir kadeh kalkisin bi dahakine :-)
Banu Bingör 17.08.2014 14:16
Başak ~ Sadık usta bir tanedir. Gelsen de gitsek :)
Salih 24.07.2015 23:28
Merhaba
tavsiyeniz üzerine mekana gittim. Boş ý yoktu. Tek kisi olduğumu söyleyince bi masa ayarladilar.lezzet iyi idi, Faça salata ve atom tek kadeh rakı ve 5 ad.orta boy barbun için 70 tl hesap odedim. Bu hesaba göre ya fiyatlar artmış bir yılda ciddi şekilde ya da size iskonto uyguluyor sadık amca. Saygilar...
Banu Bingör 02.08.2015 22:05
Salih ~ Merhaba. Yorumunuz bir kısım spam yorum arasında sıkışmış, ancak görebildim.

Öncelikle afiyet olsun.

Sadık amca dediğinize göre tanıyor olmalısınız Sadık beyi :) Bizim bildiğimiz belirli bir indirim uygulaması yok Fokai'nin bize. Üzerinden bir sene geçtiği için kesin bir şey diyemiyorum, ancak olsa olsa Ege'nin yediği böreğin parasını almamış olabilirler, haydi diyeyim belki kavun da ikramları olmuştur. Sormadık hiç açıkçası.

Öte yandan av yasağı döneminde balık fiyatı günden güne değişir; İzmirli'siniz anladığım kadarıyla. Bu konuyu zaten biliyorsunuzdur. 5 orta boy barbundan tam kaç gr çıktığını ise bilemiyorum tabii, ancak dediğim gibi balık fiyatları "borsa" gibi çok hareketli yaz ortası.

"Yer yoktu" dediğinize göre de hafta sonu olmalı; hafta sonu için farklı bir sistem mi var ve bu sene fiyatlar gerçekten ne durumda fikrim yok. Yaz başı gidemedik henüz. Ancak Ağustos'ta mutlaka uğrayacağız. Sizin bu saydıklarınızı -eksiksiz saydığınızı kabul ederek- soralım bakalım kaç lira diyecekler :) (Balık fiyatı oynaklığına karşın, merak ediyorum sonucu ben de.)

İyi haftalar.
Enes 19.11.2015 09:28
Son günlerde en çok ihtiyacım olan fotoğraf ve yazıydı. Şans eseri kalamarları gördüm ve bir anda izmirde olasım geldi. :)
Banu Bingör 27.02.2016 13:08
Enes ~ Merhaba! Bir ara bloga o kadar çok spam yorum geliyordu ki maalesef senin yorumun da aralarında sıkışmış kalmış ve ben bugün gördüm! Kusura bakma :)

Sorma! Şu sıra benim de en ihtiyaç duyduğum şey Foça'da olmak! :)))

Sevgiler :)
Pınar 16.08.2016 19:33
Merhaba, tekrar gittiniz mi bu meyhaneye? Fiyatlarla ilgili ne Foursquare'de ne de Zonato'da bilgi bulamadım. Teşekkür ederim :)
Banu Bingör 16.08.2016 20:12
Pınar ~ Merhaba... Öncelikle burası bir meyhane değil. İçki de içilebilen bir balık lokantası. Gitmeyi bırakmadığımız nadir restoranlardandır Fokai. Aracı sitelere bakmak yerine, bence açın telefonu, kendilerine sorun fiyatlarını :)
Yorum Bırakabilirsiniz...
Bu yazıya yapılan yorumları e-postama gönder...
Yeni yazı eklendiğinde haber ver...
* yazı ( 178 )
* gezi ( 50 )
* şehrim İstanbul ( 12 )
* yemek ( 47 )
* bizim Ege ( 5 )
Banu Bingör
Yaşamamayı Seçmek
Aşçı Fok ~ cuğum, Nurdancığım ne zarifsin :) Çok teşekkür ederim. Hep ama hep sevgiyle... :)
Aşçı Fok
Yaşamamayı Seçmek
Doğum gününü kutluyor, gönlünce yeni yaşlar diliyorum. Hep sevgiyle :)
YÜCEL TÜKENMEZ
Sıradanlığa Teslim Olan Foça
ÇOK DOĞRU .AZ BİLE YAZMIŞSINIZ BUNLAR İYİ GÜNLERİMİZ .....
Banu Bingör
Zeugma Mozaik Müzesi
Rota Senin ~ Modern Türkiye'ye yakışan, ince işlenmiş bir müze. Kaç sene geçti, hala özlediğim, gidip yeniden görmek istediğim bir müze... Ne yazık ki ülkenin başındaki felaketler modern Türkiye'ye yakışmayan cinsten. Düze çıkacağız bir gün umarım. (...)
Rota Senin
Zeugma Mozaik Müzesi
Gaziantep'i ziyaret ettiyseniz ilk iş buraya gelip tarihin tadını çıkarmak olmalı.
Feridun Bingör
Foça Balıkçı İbo Demek
Ben Foça'yı Türkiye Cumhuriyeti dahilinde bir kasaba zannederdim. Meğer MUZ Cumhuriyetindeymiş.. Bu kasabanın atanmış ve seçilmiş kanun koruyucuları ne iş yapar. Yoksa her canı isteyen, canının istediğini yapabilecekleri bir belde mi orası? Bu işi Türkiye gündemine taşımamız lazım. (...)
101 Cookbooks
Apt. 2B Baking Co.
Beste'nin Naneleri
Cafe Fernando
Canım İstanbul
David Lebovitz
Evin Delisi
Food Politics
Garova Günlüğü
Istanbul Istanbul Olalı
Mutfaklara Şenlik
Mutfakta Zen
My Little Expat Kitchen
Smitten Kitchen
Şarap Oburu