yazı
gezi
şehrim İstanbul
yemek
bizim Ege
Foça Balıkçı İbo Demek
05-09-2016
 
yazı
 - günce
Söze nasıl başlasam, bilemiyorum. Üzgünüm. Lakin öfkem üzüntümden büyük.
 
Foça’nın bir “turizm” beldesi olmadığını kabulleneli üç sene kadar oluyor. Zor oldu, ama kabullendim. Yüzü gülmeyen esnafının çokluğu, düzgün hizmet veremeyen otellerin en güzel kıyıyı işgal edişi, kalitesiz ürünlere ve özensiz servise hak ettiklerinin çok üstünde fiyat biçmeleriyle “turizm değil derdimiz, para bırakın kafi” dediklerini anlıyorum artık.

Foça özgür elbet, turizm kaygısından caymışsa caymıştır. Laf edilemez. Peki Foça “balıkçı kasabası” kimliğini de terk edecekse ne olarak varlık sürdürecek?
 

Foça’yı bilen bilir. Merkezi, adına Demokrasi Meydanı dedikleri, balık lokantalarının ve barların sıralandığı, belediye binasının da tam ortada olduğu Küçük Deniz Limanı’dır. Bu limanın orta yerinde ise -yine bilenler çok iyi bilir ki- Balıkçı İbo ve onun teknesi “Çılgın” vardır. Lafın özü, Foça’nın merkezinde Balıkçı İbo vardır.
 
İbo deli doludur. Son “komünistlerden”dir. Teknesinde paslı birer orak ve çekiç asılıdır. Çift yönlü çerçevesinde Nazım’ın ve Che’nin fotoğrafları durur. Teknesi usulünü bilene açıktır, sofrası gibi… Komşu teknelerin ayıklanacak balığı, onarılacak ağı varsa İbo yardımdadır. İbo ve teknesi bir bütündür. Evi, yurdu, aşı, aşkı hep oradadır. Pul pul balıkların sevdasında, ağını ördüğü kıyıcığında yaşar gider.
 
 

Deli doludur dedim ya başında; İbo içer. Öyle her gün değil; ama içtiğinde üç gün içer. İşte o zaman açar “bayramlık” ağzını. (O bayram da şüphesiz 1 Mayıs’tır.) Foça kıyıcığında ve yekunda memlekette ters gittiğine inandığı ne varsa saya söve anlatır. Artık Foça’dan elini çekmiş, beldeyi kendi kaderine terk etmiş olan belediye başkanı da İbo’nun salvolarından nasibini alır. Az özenmedim ben de İbo gibi içip, gördüklerimi saymaya dökmeye!
 
Foça’nın pisliğiyle, düzensizliğiyle, gitgide sıradanlaşması ve çirkinleşmesiyle ilgilenmemekte ısrar eden belediye, acil eylem planı olarak çareyi Balıkçı İbo’yu Küçük Deniz’den kovmakta bulmuş! İbo oralarda yokken teknesini çekmişler limandan. Kuzeye bir yerlere göndermişler. Limana girişine de izin verilmiyormuş.
 
İbo, Foça demektir hanımlar beyler! Onu yurdundan söküp almaya kimin kararı kafi gelebilir? Meydanın bir kahve dükkanınca işgaline yardım edenler, SİT alanı adalara rast gele “yerleşim” kurulmasına izin verenler hangi hakla onlarca tekne arasından cımbızla İbo’yu çekip çıkartmaya kalkışabilir? Hangi aklın (!) ve vicdanın (!) işidir bu?

Demokrasi Meydanı’nda, palmiyenin altına yerleştirilen, çocukların üstünde oyunlar oynadığı, beldenin de o çok övündüğü “balıkçı heykeli”nin modeli ve ruhu Balıkçı İbo iken, hangi gerekçeyle öfkenizin hedefi kılabilirsiniz ki onu?
 
 

Lamı cimi yok, aması yok hanımlar beyler! Foça, biraz da balıkçı İbo’dur. Yıllarca beldedeki varlığıyla övünülen rahmetli Tarık Dursun K.’nin bir yıllık anısına dahi doğru dürüst sahip çıkamayanlardan bir gariban balıkçı İbo’ya sahip çıkmalarını bekleyerek saflık mı ediyorum? Yine, her şeyin üstü örtüldüğü gibi İbo’nun başına gelen de mi es geçilecek? Yine yalnızca kendi aramızda, çay bahçelerinde otururken dırdırla mı geçiştireceğiz bu durumu? “Çılgın”ın boşluğuna bakarken hayallere mi dalacağız? Sonra nasıl bakacağız birbirimizin yüzüne?
 
İnsanlar, makamlar geçici ve fanidir hanımlar beyler… Geriye kalan anılar ve erdemlerdir… Bugün gözünü yuman, ileride nasıl anılır bilemem; ama Balıkçı İbo Foça var oldukça yaşayacaktır. Seçim sizlerin…
 
Lafı Balıkçı İbo’ya bırakayım şimdi… Bu yazımda kullandığım fotoğrafların sahibi Sayın Mehmet Ünal’ın paylaştığı şu sayfa, 2014 senesinde Foça’da düzenlenen balıkçı konulu serginin anı defterine İbo’nun yazdığı yazıdır… Aniden sorulsa, bu satırların yarısını yazamayacakların keyfine kaldı dünya…
 

 

not: Fotoğrafçı Mehmet Ünal'ın sosyal medya sayfasına şuradan ulaşabilirsiniz.

 

Balıkçı İbo
erdem
vicdan
protesto
Eski Foça
« Önceki
 
Sonraki »

Yorumlar
Banu Bingör 05.09.2016 19:30
Foça Küçük Deniz'de kimin yaşayıp yaşayamayacağına su ürünleri kooperatifi mi karar veriyor? Bir balıkçı teknesinin başında değilken, alıp teknesini götürmek çok mu normal bir şey? "Yerel yönetimle ilgisi yok, biz yaptık" demişler bir de. Bu yerel yönetimi temize çıkartmaya yetmez. Beldesindeki vatandaşın barınma hakkı, malının emniyeti çiğnenmiş. Yoksa "ağalık" sistemi mi geldi Foça'ya?

Bir de "Foçalılar tamam da dışarıdan gelen işte Foça balıkçısı böyle sarhoş derler" diye kendilerini korumak istediklerini söylemişler. Bir "dışarıdan gelen" olarak söyleyeyim; İbo Foça'dır. Ama onu bu bahanelerle yerinden süren ve bu sürgünü destekleyen balıkçı arkadaşları için neler düşünürüm kim bilir... Misal sırf bu yüzden, Foça'da yaşıyor olsam, balık almam hiçbirinden... Net...
Feridun Bingör 05.09.2016 19:54
Ben Foça'yı Türkiye Cumhuriyeti dahilinde bir kasaba zannederdim. Meğer MUZ Cumhuriyetindeymiş.. Bu kasabanın atanmış ve seçilmiş kanun koruyucuları ne iş yapar. Yoksa her canı isteyen, canının istediğini yapabilecekleri bir belde mi orası?
Bu işi Türkiye gündemine taşımamız lazım.
Yorum Bırakabilirsiniz...
Bu yazıya yapılan yorumları e-postama gönder...
Yeni yazı eklendiğinde haber ver...
* yazı ( 178 )
* gezi ( 50 )
* şehrim İstanbul ( 12 )
* yemek ( 47 )
* bizim Ege ( 5 )
Banu Bingör
Yaşamamayı Seçmek
Aşçı Fok ~ cuğum, Nurdancığım ne zarifsin :) Çok teşekkür ederim. Hep ama hep sevgiyle... :)
Aşçı Fok
Yaşamamayı Seçmek
Doğum gününü kutluyor, gönlünce yeni yaşlar diliyorum. Hep sevgiyle :)
YÜCEL TÜKENMEZ
Sıradanlığa Teslim Olan Foça
ÇOK DOĞRU .AZ BİLE YAZMIŞSINIZ BUNLAR İYİ GÜNLERİMİZ .....
Banu Bingör
Zeugma Mozaik Müzesi
Rota Senin ~ Modern Türkiye'ye yakışan, ince işlenmiş bir müze. Kaç sene geçti, hala özlediğim, gidip yeniden görmek istediğim bir müze... Ne yazık ki ülkenin başındaki felaketler modern Türkiye'ye yakışmayan cinsten. Düze çıkacağız bir gün umarım. (...)
Rota Senin
Zeugma Mozaik Müzesi
Gaziantep'i ziyaret ettiyseniz ilk iş buraya gelip tarihin tadını çıkarmak olmalı.
Feridun Bingör
Foça Balıkçı İbo Demek
Ben Foça'yı Türkiye Cumhuriyeti dahilinde bir kasaba zannederdim. Meğer MUZ Cumhuriyetindeymiş.. Bu kasabanın atanmış ve seçilmiş kanun koruyucuları ne iş yapar. Yoksa her canı isteyen, canının istediğini yapabilecekleri bir belde mi orası? Bu işi Türkiye gündemine taşımamız lazım. (...)
101 Cookbooks
Apt. 2B Baking Co.
Beste'nin Naneleri
Cafe Fernando
Canım İstanbul
David Lebovitz
Evin Delisi
Food Politics
Garova Günlüğü
Istanbul Istanbul Olalı
Mutfaklara Şenlik
Mutfakta Zen
My Little Expat Kitchen
Smitten Kitchen
Şarap Oburu